Referencje Digital Learning
Dlaczego Akademia TÜV Rheinland jest właściwym partnerem w zakresie cyfrowych rozwiązań edukacyjnych?
TÜV Rheinland jako wiodący partner w zakresie kompetencji technicznych łączy wiedzę dydaktyczną i techniczną, zapewniając w ten sposób przedsiębiorstwom i osobom prywatnym możliwość efektywnego kształcenia.
Digital Learning umożliwia rozwój potrzebnych kompetencji, a jego nowoczesny i intuicyjny interfejs pozwala użytkownikowi na szybki dostęp do funkcji zarządzania oraz na przejrzysty zapis postępów w nauce z odniesiem do międzynarodowych norm.
Ponadto, Digital Learning odpowiada aktualnym potrzebom użytkowników – stanowi elastyczne, intuicyjne i interaktywne narzędzie, zwiększając tym samym efektywność procesu przyswajania wiedzy.
Referencje dotyczące nauki cyfrowej
Cyfrowa oferta edukacyjna TÜV Rheinland, zarówno pod względem formy, jak i treści, może być dostosowana do konkretnych potrzeb grupy docelowej, dzięki czemu pozytywnie przekłada się na łatwosć przyswajania wiedzy. Rozwiązania TÜV Rheinland są z powodzeniem wykorzystywane na całym świecie.
Pracownicy RWE Power AG mogą teraz ćwiczyć obsługę koparki wielonaczyniowej w dowolnym miejscu i czasie – bez ciężkiego sprzętu. Jest to możliwe dzięki cyfrowemu kokpitowi, który został opracowany przez TÜV Rheinland.
BPM&O przekazuje wiedzę na temat zarządzania procesami i rozwoju organizacyjnego. Podczas szkoleń online z wykorzystaniem filmów wideo, opracowanych wspólnie z TÜV Rheinland, prezentuje swoje usługi potencjalnym klientom.
Chcąc podnieść świadomość w zakresie bezpieczeństwa informacji i ochrony danych, firma CLAAS przeprowadziła szkolenie e-learning i wykorzystała system zarządzania procesem nauki TÜV Rheinland.
W świecie nauki opartym na grach, zaprogramowanym specjalnie przez TÜV Rheinland dla spółki Beiersdorf AG, pracownicy podczas spotkań doradczych z wirtualnymi klientami mogą samodzielnie rozwijać i ugruntowywać swoją wiedzę techniczną.
Aby ułatwić zrozumienie niemieckiego rynku pracy, TÜV Rheinland przygotowała wirtualną podróż. Grupą docelową Instytutu Goethego są nowo przybyli obywatele państw trzecich.
Nie przestawaj marzyć – przenieś swoją karierę na wyższy poziom!
Nasze cyfrowe rozwiązania edukacyjne są tworzone przez ludzi dla ludzi. Poznaj historię Jane P., aby dowiedzieć się, jak TÜV Rheinland pomogło jej spełnić marzenie.
„Wszystko zaczęło się od mojego pierwszego gameboya, potem odkryłam konsole do gier, a także komputer. Myślę więc, że zawsze byłam zorientowana na cyfrowe technologie. Są dla mnie narzędziem również w procesie uczenia się, bo szkolenia online pozwalają przyswajać mi wiedzę w dowolnym czasie i miejscu.
Kiedy w moim dziale pojawiła się potrzeba przeszkolenia zespołu w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego, od razu wiedzieliśmy, że wybierzemy formułę online. Firma TÜV Rheinland pomogła wybrać optymalną formę kształcenia i dostarczyła odpowiadający naszym potrzebom program szkolenia. Byliśmy pod wrażeniem osiągniętych w toku szkolenia wyników."
Jane P., IT