Kursy LT
Badania szczelności LT
Badanie szczelności LT (Leak Testing) towarzyszy nam historycznie od momentu, w którym w sposób świadomy człowiek zaczął gromadzić zapasy żywności i wody w celu transportu lub przechowania zapasów. Wraz z rozwojem przemysłowym badanie szczelności nabierało coraz większego znaczenia, ze względu na kontrolę bezpieczeństwa eksploatacji takich obiektów, jak maszyny parowe, zbiorniki ciśnieniowe, rurociągi, różnego rodzaju komory technologiczne. W dzisiejszych czasach obszar zastosowania metody LT cały czas rozwija się, a sama metoda LT jest coraz częśćiej stosowana w energetyce, gazownictwie, petrochemii oraz wszędzie tam, gdzie są eksploatowane urządzenia i instalacje ciśnieniowe.
Definiujemy trzy podstawowe powody prowadzenia badań szczelności:
- Bezpieczeństwo pracy i niezawodność urządzeń
- Zapobieganie stratom materiałowym i medium roboczego
- Zabezpieczenie przed zanieczyszczeniem, szczególnie istotne z punktu widzenia ochrony środowiska
Metoda badań LT pozwala wykryć nieciągłości występujące w materiale na wskroś, czyli nieszczelności, opierając się na różnicy ciśnień. Aby wywołać różnicę ciśnień, wykorzystuje się pompy, które w zależności od potrzeb mogą wywołać w obiekcie badania podciśnienie lub nadciśnienie.
Wyróżniamy następujące techniki badań LT:
- Pęcherzykowa
- Ciśnieniowa
- Znaczników gazowych
- Helowa
Wybór techniki i związany z tym nakład środków technicznych oraz finansowych na badanie LT zależy od czułości badania, jaką chcemy osiągnąć, tj. jak dalece małe, „mikro” czy „nano” ubytki ciśnienia należy wykryć na obiekcie.